Вільям (він же Василь) Курилик – всесвітньо відомий канадський художник українського походження. Його твори входять до колекцій картинних галерей Канади та США, а також приватних колекцій, зокрема британської королеви Єлизавети ІІ та колишніх канадських прем’єр-міністрів.

Попри те, що прожив Василь Курилик лише 50 років і протягом усього життя боровся з психологічними недугами, його творча спадщина сягає 10 тисяч творів. Сьогодні його називають найвизначнішим народним художником Канади. Про нього пишуть книжки, але жодна з них поки не написана в Україні. Хоча сам Курилик дуже шанував свою українську ідентичність, про нього тут знають небагато.

3

 

Відкрити постать цього геніального художника для читачів «BOOM plus TV» зголосилася мистецтвознавець Христина Береговська, яка зараз досліджує феномен Василя Курилика у світовому мистецтві. Це тема її докторської дисертації у Львівській національній академії мистецтв. Христина мріє упорядкувати частину творчої спадщини Курилика. Планує опублікувати про нього дві книжки, перша вийде вже зовсім скоро.

 

1

 

Наша розмова з Христиною Береговською тривала понад годину. Найцікавіші її роздуми та розповіді ми занотували далі.

«Необхідно зробити Курилика відомим в Україні»

– У сучасному світі мистецтво відіграє дуже важливу політичну роль. У розвинених європейських країнах та на американському континенті воно є засобом промоції та ведення культурної політики. Країни цим послуговуються, організовуючи у провідних музеях світу цілі виставки, через які іноземці можуть зрозуміти суть цієї держави.

Для прикладу, в січні я була в лондонському музеї «Тейт Модерн», куди завітала на виставку Амедео Модільяні. І поряд була експозиція про мистецтво Росії під назвою «Красная звезда» (її навіть не переклали англійською. Це масштабний російський проект, який презентує їхнє сучасне мистецтво. І там під російським брендом були представлені зокрема наші митці – Екстер і Архипенко. Чимало наших художників українського походження, які скрізь, де жили, декларували себе як українців, сьогодні йдуть під брендом інших країн.

Одним із них є Василь Курилик – канадський художник, який має українське коріння. Канадський уряд дуже пильнує за його позиціонуванням, не даючи «вбирати його в шаровари», а підкреслюючи те, що він був канадським митцем. На сьогодні про нього в Канаді написано 36 книжок. А в Україні досі немає жодного ґрунтовного дослідження. Обов’язком мистецтвознавців і науковців є піднімати такі імена в Україні. Необхідно зробити Курилика відомим в Україні.

 

4

«Проблема батьків і дітей»

– Василь Курилик народився 1927 року в місті Вітфорд у провінції Альберта. Батько був вихідцем із Буковини. Сім’я матері була одними з тих перших емігрантів, які приїхали на далекі канадські прерії.

У Василя були складні стосунки з батьком, який ніколи не розумів творчу натуру свого старшого сина і тиранічно, як писав сам художник, знущався з нього. Це, відповідно, породило у хлопця численні комплекси і фобії. Безбатьківство при живому батькові – так митець описував їхні стосунки. На тата Василь мав велику злобу. Уся його творчість потім була побудована на контрасті ненависті та любові, Бога та атеїзму, ангелів і чудовиськ.

У своїх творах Курилик регулярно порушував проблему батьків і дітей. Зараз на базі його мистецтва, по суті, розроблена ціла логіка виховання. Сьогодні канадська система освіти і культури широко популяризує твори Курилика для виховання дітей. Цікавим є факт, що у 80-х роках минулого століття книги Курилика на тему «діти в преріях» виходили по цілому світу тиражем 400 тисяч і були перекладені 18-ма мовами.

 

5

«Курилик продовжує виховувати дітей через мистецтво»

– Дитяча тематика дуже характерна для творчості Курилика. У нього було важке дитинство, тому таким чином вирішив це надолужити.

У своїх творах Василь робив цілі квести. Наприклад, спеціально для дітей він малював п’ять практично однакових картин, на яких необхідно знайти 10 відмінностей. Ці твори нині коштують від 50 до 300 тисяч канадських доларів.

Курилик вважав, що дитина повинна змалечку споглядати високоякісне та професійне мистецтво. На базі цих шедеврів вона має виховуватися і зростати. Цю систему виховання дітей на базі інтелектуального та професійного мистецтва практикують і нині. Отож, Курилик продовжує виховувати дітей через мистецтво.

Про арт-терапію Василя Курилика

– Василя цькували в школі, бо він говорив якоюсь дивною мовою, себто українською серед англомовних дітей і, відповідно, його ніхто не розумів. Хлоп’я відчувало себе відкинутим із середовища, що спровокувало закритися глибоко в собі. Почала розвиватися інтровертна особистість. Часті конфлікти в сім’ї лише ускладнювали ситуацію, наслідком якої стала психологічна травма Василя. Протягом усього подальшого життя він боровся з глибокими депресіями. Хоча про його ментальні проблеми часто воліють не говорити.

Курилик малював змалку, а у старшому віці почав здобувати мистецьку освіту на університетських щаблях. Вчився в Канаді, далі в Мехіко, а потім поїхав до Лондона, аби навчатися в місцевій академії мистецтв. В Королівській академії мистецтв у Лондоні на літніх виставках двічі виставляли твори Василя Курилика. У цей період художник також побував у 18 країнах, прагнучи віднайти себе.

Усі свої труднощі Курилик долав за допомогою мистецтва. Він лікував себе малюванням. Мистецтво як найкращі ліки пропонував усім у госпіталі. Згодом творчими стараннями почав виводити себе і потребуючих людей зі стану глибокої депресії.

Згодом у лондонській королівські лікарні Бетлем на базі його мистецтва було започатковано курс арт-терапії як метод лікування душевно хворих. Курилик розробив цілу методологію. Лікарі повірили в нього, надавши окрему кімнату і придбавши мольберти, фарби та інше необхідне приладдя. Результат не забарився. У Бетлем госпіталі є цілий музей мистецтва, де особливе місце займають шедеври Курилика.

6

 

«Завжди підкреслював своє українське походження»

Намальованою Куриликом серією «Страсті Христові» захоплюється увесь світ. У Канаді його особливо цінують за серії малюнків про життя перших канадських піонерів-поселенців. Він чи не єдиний митець, котрий показав у мистецтві феномен багатокультурності Канади. Там Курилика називають «канадським Брейгелем і Ван-Гогом».

А сам Курилик з тих пір, як почав усвідомлювати себе як особистість, завжди підкреслював своє українське походження, створивши монументальний твір-панелі «Українські піонери», які з гордістю демонструють у будинку генерал-губернатора Канади. Часто зображав українські мотиви у своїх творах. Він двічі бував на Батьківщині своїх батьків, залишивши тут декілька своїх робіт, цінність яких сповна не усвідомлена досі.

Творчість Курилика має у собі багато нот моралі та меседжів для роздумів. Переосмислити значення цього геніального митця сьогодні обов’язково необхідно і в Україні.

Автор: Дмитро Плахта