«Українська сучасна берегиня. Хто вона?» – на цю та інші теми «BoomPlus TV» вирішив поспілкуватися з відомими львів’янками. Першою на запитання відповіла Лідія Білас – зразкова мама й дружина та успішна бізнес-леді. Протягом довгих років вона займалася бізнесом, створивши найбільшу в країні компанію з доставки питної води. Та в певний момент відійшла від оперативного управління і зайнялася сферою освіти. Зараз Лідія Білас знана як співзасновниця Міжнародного фестивалю неформальної освіти Insight та Креативної міжнародної дитячої школи.

«У всі часи жінка вважалась берегинею»

– Навіть якщо сьогодні «берегиня» звучить дещо архаїчно, звернутись до коріння, щоб зрозуміти суть, завжди корисно. А історично символ берегині – це священний генетичний код, що символізує створення і захист, а через це – оновлення і гармонію. Чим не сенс і місія сучасної жінки? У всі часи жінка вважалась берегинею, і навіть якщо поняття родинного вогнища зазнало разючих змін, то головне залишилось незмінним – жінка дає нове життя і оберігає його. Завдання для жінки сьогодні ускладнилось тим, що сучасний світ ставить багато паралельних викликів – бути сильною, розумною, реалізованою. Але, як на мене, в бажанні відповідати очікуванням суспільства важливо залишатись звичайною жінкою – іноді сильною і мудрою, а іноді – слабкою і беззахисною. Саме визнання своєї людської природи і дає можливість розвиватись і рухатись уперед.

Про соціальний вплив жінок

– Одне з вічних питань. Ми в процесі становлення масових жіночих організацій, недержавних жіночих об’єднань з абсолютно різними причинами та мотивами їх виникнення. Жінки об’єднуються від клубів за інтересами до спроб впливу на реальну політику – і це чудово. Географія широка, і те, що мова не йде лише про Київ, свідчить про ріст фахового, соціального й особистісного статусу жінки в суспільстві. Треба бути справедливою, я ніколи не відчувала на собі якоїсь гендерної нерівності, і мені здається, що питання самореалізації в останню чергу залежить від гендерного питання, але визнаю, що питання соціальної активності жінок важливе і наразі неоднозначне в нашій країні. Суспільство поки у значній своїй частині живе стереотипом, що соціальна роль жінки зводиться в основному до обслуговувальної функції та турботи про родину. Є й інші, реальніші причини, що позбавляють багатьох жінок бажання та можливості займатись громадською діяльністю – від складного матеріального становища жінок до недостатньої поінформованості і небажання чи неготовності суспільства сприйняти жіночий рух, як важливий і впливовий фактор розвитку. Упевнена, що це явище тимчасове, ми точно рухаємось до світла і рухаємось досить швидко.

Про успіх і поради

– Успіх – як на мене, поняття, по-перше – суб’єктивне, по-друге – без гендерного окрасу. Радше – це стан душі. Хтось називає це душевною рівновагою, хтось – задоволенням чи навіть щастям. Для мене це здатність досягати своїх цілей, і тому очевидно, що це величина не постійна. Це точно не щось матеріальне і не те, чим можна володіти. Це приходить як нагорода за те, що ти вибрав складніший шлях. Тому – не бійтесь і не гальмуйте. Дійте на випередження. Це не лише позбавить вас очікувань, але й додасть задоволення відчувати, що ви можете управляти своїм життям. Усі страхи живуть лише у вашій голові і більшість того, чого ви боїтесь, ніколи не станеться в дійсності. Про будь-яку проблему думайте в перспективі кількох років – дуже часто трапляється, що те, що сьогодні здається вкрай важливим, через рік важко буде навіть згадати, тому не сприймайте все по-жіночому надто серйозно. Не порівнюйте себе з іншими. Пам’ятайте про свою унікальність. Набагато продуктивніше порівнювати себе з собою ж у минулому – це дає можливість оцінити свій прогрес, що точно посилить упевненість і додасть позитивних емоцій. Не бійтесь помилок і невдач – це добре. Вони дозволяють набути безцінний досвід, дізнатись море нового та цікавого і нерідко приводять до успіху, бо він любить наполегливих.

Сім’я та кар’єра – питання вибору чи балансу?

– А хіба професійна реалізація і щаслива сім’я – це речі непоєднувані? Думаю, часто навіть навпаки – коли ти робиш те, що любиш, і тебе в цьому підтримують ті, хто любить тебе, народжується хороша синергія, що працює в обох напрямках. Але все в житті є вибором. Навіть старість чи молодість, як би парадоксально це не звучало. І часом проблемою є не сам вибір, а відсутність волі і віри в те, що ми можемо щось зробити. Тому традиційно пріоритет залишається за родиною. Це теж чудово і теж потребує великих зусиль. Але якщо підключити істинну волю, таку, що надає вектор, сили і фокусує на цілях, то життєвий баланс з’являється сам собою. Реалізована і впевнена в собі жінка завжди зайнята, в неї немає часу створювати конфлікти в родині, вона цікава в своїй самореалізації не лише соціуму, але в першу чергу сім’ї. Вона може дати дітям внутрішній стержень і впевненість у власних силах, підтримати і допомогти, а не опікати і контролювати. А ще, завдяки тому, що любить себе, дати дітям стільки любові, щоб вони теж могли нею ділитись.