Основна гіпотеза, на дослідження якої витрачено мільярди доларів, говорить: швидкість нашого старіння залежить саме від мозку.

Це легко довести. На початку життя наш мозок дуже зайнятий пізнанням світу, себе, наповненням знань… Відповідно, весь організм включений в ці процеси і працює на межі можливостей. Але як тільки світ стає нецікавий, як тільки ти перестаєш пізнавати, розширювати свої компетенції, навчатися, тут же починається старість. Твій мозок і організм більше не працюють активно.

87

 

  1. Ставлення до часу

Тільки-но в тебе з’являється відчуття того, що все найкраще у твоєму житті вже було, а для чогось ще час вже минув – ти почала старіти.

Психологічно стара людина живе спогадами, молода – планами. Песимізм, відчуття безнадійності, відсутність планів, нескінченне перемелювання спогадів – усе це показники психологічної старості і каталізатори біологічної.

 

  1. Обмеження

Психологічна старість безпосередньо пов’язана з жалістю до себе: «У свої 50 я вже не можу робити те, що робила в 20 років. Я вже не дозволю собі робити сальто або так і не стрибну з парашутом».

З віком, ясна річ, ми ставимо собі все більше обмежень, що пов’язано з фізичними даними і відповідальністю (діти, співробітники). Але з кожним періодом життя відкриваються нові можливості. Якщо важко робити щось фізично, можна почати більше розвивати творчі здібності.

Вчи мови, займайся туризмом, відвідуй нові країни, організовуй різні заходи. І більшість 20-річних не зможуть скласти тобі конкуренцію. Чи не обмежуй себе, а шукай можливості.

 

86

  1. Емоційна стабільність

Сучасна наука і тисячолітня мудрість довели, що вдячні і щасливі люди живуть довше і виглядають красивіше. Стабільна психіка – запорука молодості. Людина, яка вміє спокійно адаптуватися до змін та долати труднощі, не бере все надто близько до серця і вміє не зациклюватися на проблемі, завжди буде виглядати молодою.

Бачити хороше, мати почуття гумору і дякувати життю за кожен прожитий день – запорука психологічної молодості.

 

Розвивайтесь, радійте, незважаючи ні на що, а головне, не прив’язуйтесь до року народження в паспорті! Це ваше життя, ваші емоції, ваше тіло, врешті-решт. Ніхто не має права вам у чомусь дорікати.