9 березня –  день народження Тараса Шевченка, українського поета, художника, мислителя

Тарас Григорович Шевченко народився 9 березня 1814 року в селі Моринці на Черкащині.

shevchenko2

Його батьки померли до того, як йому виповнилося 12 років. Спочатку Тарас прислужував у дяка-вчителя, де навчився грамоти. Потім у дяків-малярів – там він ознайомився з елементарними прийомами малювання.

У 24-річному віці його викупили з кріпацтва. Незабаром став студентом Академії мистецтв.

Після закінчення в 1844 році Академії мистецтв він повертається в Україну, в Києві працює художником у Київській тимчасовій комісії з питань розгляду старих актів. В цей же період Шевченко знайомиться з Костомаровим, формуються його політичні погляди. Він вступає в Кирило-Мефодіївське товариство.

У березні 1847 року поета заарештовують і відправляють на заслання до Орська, де він повинен служити солдатом. Цар Микола I своїм указом заборонив йому писати і малювати.

У 1857 році Шевченко повертається із заслання. Поет живе в Москві і Петербурзі. У 1859 році приїжджає в Україну, але перебуває під наглядом поліції, постійне проживання в Україні йому заборонено.

Помер Шевченко 10 березня 1861 року. Похований був спочатку в Петербурзі, проте в травні того ж року його перепоховали на Чернечій горі біля Канева.

кобзар

Шевченко відомий насамперед як поет. Перша збірка віршів «Кобзар» вийшла 1840 році.

У 1844 році написав гостро політичну поему Сон (У всякого своя доля), ставши на шлях безкомпромісної боротьби проти самодержавної системи тодішньої Російської Імперії.

Також до політичної поезії налжить його поема «І мертвим, і живим…»

У 1945 році він написав Заповіт. Вірш мав і має великий вплив на українську культуру, зокрема був покладений в основу музичних творів ряду композиторів, перекладений більш ніж 150 мовами.

Серед відомих поем – «Наймичка», «Кавказ», «Катерина», «Гайдамаки».

Також Шевченко відомий як художник. Загалом його художня спадщина налічує понад 800 творів.

Тарас Шевченко. Циганка-ворожка

Тарас Шевченко. Циганка-ворожка

Тарас Шевченко. Катерина

Тарас Шевченко. Катерина

Автопортрет зі свічкою, 1845 р.

Автопортрет зі свічкою, 1845 р.