Святий Миколай Чудотворець (грец. Νικόλαος, Hagios Nikólaos, лат. Sanctus Nicolaus) – єпископ Мир (Лікія, сучасне Демре, Анталія, Туреччина), християнський святий. За переказами, він народився між 270 та 286 роками (умовна дата – 275) у грецькому місті-колонії Патара у провінції Лікія (Мала Азія). На той час це був елліністичний регіон.

Його батьки, Феофан і Нонна, були багатими та глибоко віруючими християнами, які охрестили сина відразу після його народження, що було рідкістю на той час. Змалку Микола був дуже релігійним і вирішив присвятити своє життя богослужінню. Достеменно відомо, що будучи вченим юнаком, Микола переселився до Мири, де продовжив навчання, а його дядько-єпископ висвятив ще молодого Миколу на священика.

Оскільки святий Микола вважається покровителем моряків, існує версія, що він також був мореплавцем або рибалкою, але ймовірніше, що його родина мала певний стосунок до рибальства. Після смерті батьків сину залишився великий спадок. Він вирішив роздарувати майно нужденним і здійснював цей задум протягом тривалого часу.

Помер приблизно у 342 році. День його смерті відзначають як День Святого Миколая щороку 6 грудня (церкви, що користуються Юліанським календарем, – 19 грудня).

Він був багатою людиною і дбав про бідних людей тих часів. Найбільш імовірно, що традиція дарувати подарунки пішла від відомого випадку, коли один збіднілий чоловік не міг забезпечити своїх трьох доньок приданим. За тамтешніми звичаями, вони не змогли б вийти заміж, і, якби їм не вдалося знайти роботу, то довелося б стати повіями. Миколай, у той час ще не єпископ, дізнавшись про це, вирішив скористатися батьківським спадком, щоб зарадити біді. Протягом трьох ночей він пробирався до убогої хатини та щоразу закидав крізь вікно у кімнату, де ночували сестри, шмат золота – на придане для кожної з дочок. Окрім того, святий Миколай бажав, щоб ті три дочки не знали хто їм закидав це золото.

За традицією, цієї ночі діти отримують подарунки під подушками. Тому вони вірять у диво, яке звершує святий Миколай, і вчаться у святого бути милосердними. Святий Миколай опікується воїнами, водіями і тими, що подорожують, допомагає бідним у скруті; його вважають покровителем дітей і студентів, моряків, торговців, і лучників.

У пам’ять про милосердя святого Миколая цього дня також відзначають Міжнародний день допомоги бідним.

 

289939w540zc0

Що не треба робити сьогодні:

 Не дозволяйте собі лихословити та сваритися.

19 грудня триває Різдвяний піст, тому заборонено їсти м’ясо, яйця і продукти тваринного походження. Цього дня можна вживати рибу.

Не позичайте гроші. Якщо у вас є велика потреба у цьому – зробіть це наступного дня, адже ви можете забрати вдачу в людини, у якої позичаєте кошти.

Жінкам заборонено шити та прати, а чоловікам займатися ремонтом.

 

Що можна робити сьогодні:

Підіть зранку разом з сім’єю в церкву і помоліться до Миколая Чудотворця.

Будьте сьогодні щедрими і давайте біднякам милостиню. Допомагайте тим, кому це необхідно. Чим більше добрих справ ви зробите, тим більше здоров’я вам подарує Чудотворець.

Віддайте усі позичені вами раніше гроші.

Пригощайте друзів та близьких солодощами та фруктами.

Якщо ви перебуваєте з кимось у сварці – це найкращий час, щоб помиритися і відновити стосунки.

Загадайте заповітне бажання, а Миколай Чудотвориць посприяє його здійсненню.