Згідно із постановою Верховної  Ради  «Памʼятні  дати та ювілеї  2018 року»  з  ініціативи Українського інституту національної пам’яті  до переліку Днів пам’яті, які  відзначаються на державному рівні, внесено Батуринську трагедію.

Відповідно до постанови Верховної Ради України від 08.02.2018 № 2287-VІІІ  2 листопада вшановується День пам’яті – 310 років з дня Батуринської трагедії. Національна рада звертає увагу телерадіоорганізацій на необхідність внесення цього дня відповідних змін до програм теле- та радіопередач.

Baturyn

Під час каральних дій московських військ із захоплення і знищення столиці гетьмана Мазепи Батурина і його мешканців, що були проведені  2 листопада 1708 року, були вирізані всі мешканці міста, незалежно від віку і статі. Від рук московських варварів загинуло від 11 до 15 тисяч батуринців. Саме місто було пограбоване, в тому числі і православні храми, а потім, за наказом Меншикова, було спалене, а церкви знищені.

За свідченням шведського історика Фрікселя, генерал Меншиков наказав розіп’яти трупи козаків на плотах і пустити їх річкою Сейм. Так московський генерал хотів залякати усе населення Гетьманщини.

Про страшну розправу писали навіть французькі газети. Батуринську трагедію закордонні видання описали як “Страшна різанина”, “Вся Україна в крові”, “Жінки і діти на вістріях шабель”.