Сьогодні, 18 травня, Україна відзначає День боротьби за права кримськотатарського народу та вшановує пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу

День боротьби за права кримськотатарського народу було затверджено у травні 2014 року, а День жертв геноциду кримськотатарського народу – у листопаді 2015 року.

Примусове переселення кримських татар розпочалося 18 травня 1944 року о 3 годині ранку й тривала до початку червня (перша і найбільша хвиля закінчилася 20 травня).

Офіційною підставою для депортації кримськотатарського народу стала таємна постанова Державного комітету оборони № 5859 сс «Про кримських татар» від 11 травня 1944 року, в якій кримським татарам висувалися претензії у начебто масовій зраді та масовому колабораціонізмі за часів окупації Криму гітлерівськими військами.

Наразі на державному рівні визнається, що це був акт гено- і етноциду. Зокрема, про це свідчать звинувачення цілого народу в державній зраді та застосування принципу колективної відповідальності.

За офіційними даними (так звані числа Лаврентія Берії) було депортовано 183 тис. 144 кримських татар; за татарськими джерелами – 228 тис. 500, з яких упродовж першого півтора року померло близько 110 тисяч осіб.