Немає жодних сумнівів, що дельфіни є одними з найцікавіших водних тварин у світі. Крім того, що ці ссавці розумні, вони ще й володіють унікальними здібностями та здатні лікувати людей. Усім відомо, що в усьому світі та в Україні зокрема цих ссавців залучають до терапевтичних сеансів з лікувальною метою. А з моменту відкриття єдиного у Західній Україні розважально-оздоровчого комплексу з дельфінами «Оскар» у Трускавці такі сеанси з дельфінотерапії почали проводити і на Львівщині.

Термін «дельфінотерапія» з’явився ще минулого століття.

Сьогодні дельфінотерапія є альтернативним, нетрадиційним методом психотерапії, де в центрі психотерапевтичного процесу перебуває спілкування людини й дельфіна. Але про те, що дельфіни мають здатність позитивно впливати на людину і чинити на неї лікувальний ефект, вперше почали говорити у 50-60-ті роки минулого століття. Відтоді у всьому світі дельфінотерапію стали широко застосовувати для лікування та профілактики соматичних та психоневрологічних проблем у дітей та дорослих. Десятиліттями ця методика збагачувалася завдяки досягненням медицини, психології та психотерапії, і сьогодні вона є цілком самостійним реабілітаційним методом.

Дельфінотерапія поєднує у собі медичний та психологічний компоненти впливу

Спеціально організовані терапевтичні заняття з дельфінами (дельфінотерапія) поєднують у собі медичний та психологічний компоненти впливу, що стає можливим лише завдяки біологічній унікальності та комунікабельності цих тварин. Численні медичні дослідження підтверджують, що у результаті безпосереднього контакту з дельфінами у людини відбувається позитивна стимуляція кори головного мозку, що супроводжується відповідними позитивними змінами, а саме: поліпшення роботи нервової, серцево-судинної, імунної та інших систем організму. З іншого боку, доброзичливий характер дельфінів, їхня унікальна «посмішка», природна комунікабельність та допитливість сприяють позитивним психологічним ефектам у дітей та дорослих, яким пощастило поспілкуватися з ними.

«Звісно, дельфінотерапія не є панацеєю. Але в поєднанні з іншими методами реабілітації вона дає дуже гарні результати.

У нашому комплексі пацієнти мають змогу поєднати заняття з дельфінами, лікувальний масаж та фітотерапію. Такий комплексний підхід дає більш позитивні результати», – розповідає психолог та дельфінотерапевт розважально-оздоровчого комплексу з дельфінами «Оскар» Ярослав Моргун.

Ультразвук дельфінів впливає на людський мозок

Морські ссавці мають унікальний біологічний пристрій – сонар, за допомогою якого вони видають потужний ультра­звук. Він у чотири рази інтенсивніший за всі звуки, що існують у світі. Власне цей звук і впливає на людський мозок. Технічним способом цей звук відтворити неможливо.

«Безумовно, саме спілкування з дельфінами уже є приємним моментом як на психологічному, так і на фізичному рівні. Адже вони доволі незвичайні тварини, які привертають до себе увагу та викликають позитивні емоції. У дельфінів багата ігрова поведінка, вони дуже люблять гратися. Тому проводити сеанси дельфінотерапії цікаво та весело, а тим паче корисно. Ультразвук дельфіна справді має здатність позитивно впливати на роботу всіх систем та органів людини, у тому числі на її мозок. Зокрема, він покращує сон, апетит, поліпшує функціонування кори головного мозку, що, відповідно, пов’язано з мовленням, мисленням, пам’яттю тощо», – каже Ярослав Моргун.

Кому корисні сеансидельфінотерапії

Заняття з дельфінами показані дорослим та дітям із затримками психічного та психо-мовленнєвого розвитку; з дитячим церебральним паралічем (ДЦП); раннім дитячим аутизмом (РДА) та розладами аутичного спектру; при емоційних та поведінкових розладах; при посттравматичних стресових розладах; психічних та соматичних розладах загального характеру.

«Звичайно, що будь-хто може відвідати сеанси з дельфінотерапії, якщо не має протипоказань. Ці сеанси допоможуть дорослому чи дитині розвинути мовні та психомоторні функції, зменшити невротичні та вегето-судинні реакції, зняти хронічний біль, розвинути соціальні навички, зменшити мимовільні рухи, спазми, полегшити перебіг психосоматичних розладів, загоїти душевні рани, нормалізувати психологічний стан та просто організувати незабутній відпочинок і релаксацію», – додає дельфінотерапевт.

Протипоказання до сеансів з дельфінами

Передусім сеанси з дельфінами протипоказані при симптоматичній епілепсії, шкірних інфекційних захворюваннях (для тварин це також небезпечно) та при деяких видах онкозахворювань.

Дельфінотерапія буває різною

У розважально-оздоровчому комплексі «Оскар» є три види дельфінотерапії: дитяча, доросла та сімейна. Під час сімейної дельфінотерапії одночасно можуть проходити сеанс до чотирьох осіб, це може бути тато, мама та двоє дітей, або троє дітей і хтось з батьків тощо. Сеанс триває 25 хвилин.

Найчастіше займаються з дельфінами діти

На сеанси з дельфінотерапії до Трускавця привозять дітей зі всієї України, і не лише. Частими гостями трускавецького дельфінарію є діти з Литви, Румунії, Білорусі, Казахстану і Росії. Та найчастіше на терапевтичні заняття в «Оскар» привозять дітей з різних куточків Польщі.

«До нас почали приїжджати групи із-за кордону, які раніше їздили на сеанси до Туреччини або до Криму. Передовсім їм важливий високий рівень послуг, який надають у нашому закладі, а також доступні ціни. Наразі сеанси дельфінотерапії у нас розписані на кілька місяців уперед», – каже Ярослав Моргун.

Дельфіни здатні творити дива

Мало хто знає, та від спілкування з дельфінами дива таки трапляються. Психолог Ярослав Моргун став свідком кількох з них.

«У нас маленькі дива трапляються часто. До прикладу, був у мене один чотирирічний хлопчик. Він хворів на аутизм і зовсім не розмовляв, видавав лише окремі звуки. Та під час першого сеансу, коли його підвели до дельфінів, він отримав сильні емоції і почав чітко вимовляти «мама». Тобто пережиті емоції від побаченого спровокували таку реакцію, що дитина аж заговорила.

Був також у нас випадок, коли в дорослої людини зі шизофренією після занять із дельфінами настала ремісія.

А одного разу до мене у Трускавець приїхав 14-річний хлопчик, який виглядав як звичайний здоровий парубок. Коли він до мене підійшов привітатися, я впізнав у ньому семирічного хлопчика, з яким займався багато років тому. Тоді він мав проблеми із розвитком, а сьогодні він фактично здоровий, що найбільш приємно спостерігати мені як психологу», – резюмував спеціаліст дельфінарію «Оскар».

м. Трускавець,

вул. Городище, 18.

Усі пропозиції  надсилати на

info@oskar.org.ua

тел.: +38 093 631 77 00, +38 095 382 35 65

www.oskar.org.ua