У Давній Греції музичному мистецтву відводилась провідна роль у вихованні. Піфагор вважав, що «музика як прояв космічної Гармонії може створювати в людині такий самий внутрішній порядок і гармонію, як у Космосі». Сьогодні ми мало користуємось здобутками минулого, перебуваючи в постійній гонитві за псевдовідчуттями, задоволенням миттєвих потреб, що стоять на найнижчому щаблі Піраміди Маслоу.

Іоланта Пришляк

«Україна переживає складні часи, і гасло «хліба та видовищ» справджується як ніколи. Люди прагнуть видовищ, аби відволіктися від насущних проблем, але, на жаль, вибирають видовища сумнівної якості, суто розважального характеру. Інтелектуальний якісний творчий продукт збирає малу кількість шанувальників». (блогер Валерія Полубічко)

На думку музиканта, композитора та художника Влади Бучко, «сучасний маркетинг вважає академічних музикантів такими, що задовольняють потреби людей «перетравлювати їжу під щось милозвучніше, ніж вечірні новини». А музиканти, які є носіями справжніх духовних багатств світу та гармонії, що так необхідна сьогодні, опинились на порозі бідності і вимушені шукати кращого життя за кордоном, де культура є першочерговою цінністю суспільства.

Загальний рівень культури в Україні сьогодні, на жаль, є дуже низьким, про що свідчать «культурні продукти», які споживають українці. Звичайно, дуже важко зрозуміти інтелектуальну музику в дорослому віці, коли любов до неї не виховували з дитинства, відвідуючи концерти класичної музики, формуючи естетичний смак та прищеплюючи духовні цінності. Як результат ми отримали прагматичне покоління споживачів, ціннісні орієнтири яких базуються на останніх версіях iPhon-ів, модних брендах, гучних тусовках… А що залишаться у сухому залишку? Нічого, окрім порожнечі…

Справжня наповненість – інтелектуальна, душевна, емоційна, іншими словами, відчуття повноти життя, внутрішнього порядку та гармонії можливе лише за умов всебічного розвитку особистості, безперервного процесу пізнання та роботи над собою, сходження крок за кроком до вершини Піраміди Маслоу.

Львів є винятковим містом в Україні, що цілком заслужено має статус культурної столиці. З ініціативи Львівської філармонії за підтримки небайдужих львів’ян відбуваються унікальні культурні проекти за участі найвідоміших музикантів світу – таких як Ліза Батіашвілі, Франсуа Лельо, Валерій Соколов, Олександр Земцов, Вольфганг Емануель Шмідт, Отто Заутер, Сергій Накаряков, Аркадій Шилклопер, Вадим Неселовський… Квитки на їхні концерти на найпрестижніших сценах світу – Карнегі-Хол в Нью-Йорку, Віденська та Берлінська філармонії, Роял Альберт Хол в Лондоні – розпродуються задовго до концертів. А у нас?

Наповніть своє життя гармонією, яку несе в собі класична музика, особливо у живому виконанні. Не дайте порожнечі перемогти!

Іоланта Пришляк