Непрощення перевертає людське життя з ніг на голову, зупиняє на шляху до успіху, сковує людське серце ланцюгами, які не дозволяють радіти тому, що відбувається довкола, не дає повноцінно розвиватися й рухатися далі. Прощати – не означає змінити минуле, але спробувати якісно покращити життя тепер і жити в доброму майбутньому. Іноді можна й не згадати, за що образилися, важко зрозуміти, з якого слова чи вчинку все почалося, а іноді зрада чи образа така велика, що здається, не забудеш до самої смерті.

Не можете пробачити – навчіться дякувати

Визнати, що образа є – перший крок до того, аби її відпустити, кажуть психологи. Це нагода ще раз згадати і пережити ті емоції, які засліплюють розум від того, що вам зробили боляче, чи тоді, коли ви просто стали жертвою обставин. Іноді важливо проговорити образу перед самим собою. Виплакати або ж написати листа, звільнивши себе від того, що накопичилося важким тягарем на душі. Той лист може мати адресата, можна,написавши листа, порвати чи спалити його, це вже не матиме значення.

Якщо бракує сили перепросити чи вибачити, варто подумати, а може, ця ситуація мала чогось навчити, подарувала якийсь особливий досвід? Чи може, змінила моє життя, спричинила мої особисті зміни? Як правило ми дякуємо людям і долі за приємні моменти у житті, подарунки, увагу. Варто навчитися дякувати і за труднощі та випробування. Бо коли дякуємо, по-справжньому відчуваємо цінність ситуації, а з вдячності народжується любов.

Пробачте собі

Кажуть, не пробачиш – ні з ким і поговорити буде. Хай там що, завжди є шанс щось змінити, навіть якщо минулого не повернеш. Важливо пробачити собі, адже момент образи міг бути емоційним рішенням і, напевно, єдино правильним на той момент. І ситуацію, і образу слід прийняти, зрозумівши, як жити далі.

Пробачити також не означає зрозуміти вчинки іншого чи прийняти те, з чим змиритися не можете. Просто відпустіть образу, спробуйте на фізичному, медитативному рівні звільнити місце від негативу, натомість впустити туди спокій, мир і можливість дихати на повні груди з легкістю.

Будьте більшими за образи

Комусь важко сказати «пробач», а дехто думає, що можна вчинити що завгодно, а потім перепросити. Буває, наче пробачив людині, а легше не стало. Прощення – велика праця серця, це мистецтво будувати стосунки. Бо неможливо забути те, що не забувається. Але відпустити біль від образи – справжнє благородство стосовно себе.

Сенс пробачення у тому, щоб дозволити собі або почати працювати над стосунками, або жити далі, не озираючись на них, вважає американський психолог Еммі Беллоуз. Пробачення – це спосіб осмислити свої емоції, звільнившись від негативних думок і почуттів. Це спосіб жити далі, звільнившись від прив’язки до нездорового минулого. Пробачення не означає, що людина помилувана, як не означає, що у вас не залишиться жодного післясмаку від того, що сталося. Воно не означає, що ваші стосунки тепер у порядку. Воно навіть не означає, що ви в принципі захочете продовжувати ці стосунки.

Може не статися так, що після чарівного слова «пробач» ви із засмученого стану одразу перейдете до щасливого. Коли пробачення необхідне, варто пам’ятати, що це процес.

Пробачення – не кінцева точка вашої подорожі

Навіть найважчу ситуацію можна перетворити на можливість для власного розвитку. Просто дайте собі час на те, щоб пережити те, що трапилося. Спробуйте знайти позитивні аспекти у тій чи іншій ситуації – все, що нас не вбиває, робить нас сильнішими. Людям властиво помилятися, тож дивіться на того, хто образив, з боку людяності. Але це не означає, що ви повинні взяти провину на себе. Пробачити – не означає забути, пробачення дає більше свободи, контролю над ситуацією та більше варіантів вибору, а це означає, що життя триває.