Свята вечеря із 12 пісними стравами, вертепи з колядками… Це лише кілька із багатьох різдвяних традицій і святкових обрядів, яких ми, українці, дотримуємося протягом багатьох віків. Однак як щодо різдвяних традицій інших країн світу? Як багато ми про них знаємо?

Щороку 7 січня Різдво Христове відзначають православні християни та греко-католики в Україні. Це свято відрізняється від католицького, яке припадає на 25 грудня, не тільки датою, а й звичаями.

Звичайно, про традиції святкування за кордоном ми чимало знаємо завдяки улюбленим фільмам. Бо ж насправді важко уявити собі ідеальні зимові свята без перегляду таких улюблених сімейних кінострічок, як, наприклад, «Сам удома», що запав у серця мільйонів людей. Історію маленького Кевіна дивились уже десятки тисяч разів. І продовжують передивлятись щороку.


США

Як святкують Різдво у Сполучених Штатах Америки, добре відомо всім, хто дивився американські різдвяні фільми. Той же «Сам удома» знайомить нас не лише з пригодами Кевіна, а й з типовими американськими традиціями святкування Різдва.

У США прийнято прикрашати будинки не тільки всередині, а й зовні. Пригадуєте, як виглядав будинок сім’ї Маккалістерів? Отож бо й воно! Так, до зустрічі свят американці готуються заздалегідь. Усі прикрашають свої помешкання. Віночок з ялинкових гілочок над дверима, розвішені гірлянди по всьому домі, фігурки Санта Клауса у дворі… Все класично. До речі, повертаючись до Кевіна, треба зауважити, що будинок його кінородини став принадою для тисяч туристів. Це дійсно так: багато людей спеціально їдуть у фешенебельне селище Віннетка, що поблизу Чикаго, аби побачити «будинок Маккалістерів» та сусідні двори, де знімався фільм «Сам удома».

Зустрічають Різдво американці, звісно ж, у родинному колі. Зазвичай всією сім’єю збираються в батьківському домі. Перед початком трапези прийнято читати молитви, що прославляють Бога. Потім американці з’їдають священний хліб. Після цього сім’я випиває червоне вино і приступає до традиційних різдвяних страв. Йдеться про капустяно-бобовий суп, домашні ковбаси, рибу, картопляний пиріг…. Невід’ємним атрибутом різдвяного столу є чорнослив і зелений горох. Американці з шотландськими корінням головною різдвяною стравою вважають фаршировану індичку.

Після ситної святкової вечері всі починають оглядати свої різдвяні подарунки. Американці – нація, яка найбільше дарує і отримує подарунки на Різдво. Їх складають під ялинку протягом усього святкового тижня. А у різдвяну ніч усі дітлахи отримують ще й подарунки від Санта Клауса. Малюки натомість залишають Санті під ялинкою ласощі, щоб він не зголоднів.

«Щедрик, щедрик, щедрівочка, Прилетіла ластівочка…» – у різдвяний сезон тут лунає добре знайома нам мелодія. Правда, називається вона «Carol of the Bells» («Різдвяний гімн дзвіночків»). Це перероблена версія українського «Щедрика» нашого композитора Миколи Леонтовича. Пісня була вперше виконана у США 1921 року і стала такою популярною, що 1936-го була написана її англомовна версія, яку досі співають на Різдво по всій Америці.

Однак є у цій всій історії і негативна сторона: ніхто ж у США не згадує (і не знає) про справжніх авторів цієї колядки – український народ та Миколу Леонтовича. У США ця колядка стала таким собі анонімним напівплагіатом. На жаль, так.

Франція

«Ноель» – так Різдво називають у Франції, де під різдвяну ялинку прийнято ставити сантони – дерев’яні або глиняні фігурки святих, волхвів і ангелів. Діти залишають на ніч порожні черевички, щоб Пер Ноель (французький Миколай) наповнив їх подарунками. Разом з Пером Ноелем може прийти і його суворий напарник Пер Фуете, який карає різками неслухняних дітей.

Часто у різдвяний період французи чвішають над дверима будинку гілку омели, вірячи, що вона принесе удачу в наступному році. Крім того, французи обожнюють квіти – вони розміщують їх по всьому будинку.

Цікаво, що найбільш різдвяним містом у Франції вважається зовсім не романтичний Париж, а Страсбург. Саме тут придумали прикрашати ялинку. Тому не дивно, що в цьому місті і відкривається найбільший різдвяний ярмарок у Франції.

Німеччина

Натомість у Німеччині Різдво називають «Вайнахт». У святковий період у віконці кожного німецького будинку неодмінно горить різдвяна свічка. Тут на свято свічки запалювалися ще з часів Середньовіччя в будиночках небагатих жителів, які могли дозволити собі таку розкіш тільки в особливі дні. Яскравий вогник проганяв похмурі тіні і дарував світло й тепло. З тих пір традиція вогників у вікнах збереглася.

Традиційний німецький вінок складається з чотирьох свічок, які по черзі запалюють щонеділі під час адвенту – передріздвяного періоду в католицькій і лютеранській традиції.

Австрія

Уявіть собі, до австрійських дітей не приходить ні Дід Мороз, ні Санта Клаус, ні жоден інший казковий старий з Північного полюсу, який зазвичай вилазить з димаря… Замість різдвяного діда до австрійців спускається з небес Christkind – Немовля Христос. Саме маленький Христос – суть австрійського свята Різдва. Він піклується про дітей і приносить подарунки.

Традиційною святковою стравою на австрійському столі вважається короп. Ця традиція збереглася з давніх часів – коропів завжди ловили в Дунаї. Також популярний і смажений гусак. Однак головна прикраса столу – випічка. Господині роблять безліч видів печива, але найпопулярнішими, без сумніву, є ванільні рогалики. Австрійці вважають, що випекти справжні ванільні рогалики – це особливе мистецтво, яке до снаги не кожному.

Грузія

Розповідаючи про грузинські різдвяні традиції, передовсім слід згадати Аліло (від слова «алілуя»). Це багатовіковий звичай, відповідно до якого грузини щороку на Різдво організовують святкову ходу – своєрідний «хресний похід», різдвяний парад, який очолюють віряни, одягнені в білу одежу. Вони несуть у світ благу звістку, співаючи різноманітні різдвяні гімни.

Колись у такій ході брали участь зазвичай тільки дорослі чоловіки. Згодом їх замінили діти – вони й сьогодні йдуть попереду процесії, ошатно вбрані, з вінками на головах, символізуючи ангелів. З ними, молячись, ідуть представники духовенства – з іконами, хрестами і хоругвами. Буває, що цілі грузинська міста беруть участь у таких різдвяних парадах.

Автор: Дмитро Плахта