Прагни не до того, щоб домогтися успіху, а до того, щоб твоє життя мало сенс.

Еміль Золя

У шаленому ритмі життя нам не вистачає часу на себе, на близьких людей, на особисті стосунки. Ми часто відкладаємо справи «на завтра». Сучасна жінка, отримавши диплом, мріє про самореалізацію та кар’єрний ріст, відкладаючи материнство на невизначений термін. Про те, що таке відкладене материнство, як відбувається процедура кріоконсервації та коли найкраще заморожувати клітини, розказує Ольга Петрівна Цепенда – акушер-гінеколог, репродуктолог, спеціаліст УЗД Медичного центру «Клініка професора Стефана Хміля».

BOOM plus TV: Пані Ольго, що таке відкладене материнство?

Ольга Цепенда: Це унікальна можливість тимчасово відтермінувати сімейні плани без шкоди для здоров’я майбутнього потомства. Допомагає в цьому новітня методика швидкого заморожування яйцеклітин. Іншими словами, це можливість продовжити репродуктивний вік жінки. Адже оптимальним дітородним періодом є проміжок з 20 до 35 років. Для значної кількості жінок вагітність після сорока років не примха, а необхідність. Дехто виходить заміж – виникає бажання мати спільних дітей. А дехто тривалий час лікувався від безпліддя, щоб хоча б раз стати мамою. Шанси на вагітність після 40 років невисокі. Це пов’язане з низкою факторів, про які поговоримо пізніше.

BOOM: У чому суть кріоконсервування яйцеклітин?

О. Ц.: Тривалий час вважалося, що заморожування яйцеклітин – утопічний проект, оскільки використовувався метод повільного заморожування. Було дуже складно не пошкодити структуру мембран клітин, у результаті більшість ооцитів ставали нежиттєздатними. Ця проблема і дала поштовх до розробки нової технології швидкого заморожування.

Сьогодні у країнах Європи спостерігаємо справжній бум заморожування яйцеклітин Для цілеспрямованих і ділових представниць прекрасної статі, які бажають спершу збудувати кар’єру, цей метод надає можливість здійснити свою мрію, а після – обдумано вагітніти і народжувати. Кріоконсервування – це спосіб призупинення біологічних процесів у клітинах під впливом низьких температур. Після відігрівання клітини зберігають життєдіяльність. Ми використовуємо метод вітрифікацікації (швидкого заморожування) яйцеклітин. Кристалізація рідини не відбувається, а клітина набуває аморфного стану, що зберігає її цілісність і життєздатність.

Згідно зі статистикою, діти, народжені за допомогою кріотехнологій, нічим не відрізняються від зачатих природним шляхом.

BOOM: У яких випадках жінки звертаються в клініку з проханням заморозити яйцеклітини?

О. Ц.: Ще недавно таку процедуру проводили жінкам, які ще не народжували, переважно за медичними показаннями:

● перед хіміо- чи променевою терапією при певних онкологічних захворюваннях;

● при деяких формах ендометріозу, оскільки це захворювання має хронічний перебіг і супроводжується зменшенням кількості фолікулів у яєчниках;

● перед планованим об’ємним оперативним втручанням на органах малого тазу;

● у випадках, коли неможливо запліднити яйцеклітину спермою чоловіка у програмі ЕКЗ (відсутність сперматозоїдів, здатних до запліднення, відсутність чоловіка у день пункції). А також якщо неможлива вітрифікація ембріонів (з релігійних переконань).

Сьогодні це важливий напрям репродуктології. Зазвичай до нас звертаються жінки 30 – 35 років (були й молодші), які найближчим часом не планують вагітніти з різних особистих причин (надмірна зайнятість, відсутність партнера, нестабільна фінансова ситуація, шкідливі умови праці), а також жінки, які перебувають у групі ризику (рання менопауза у близьких родичів).

BOOM: Який вік оптимальний для заморожування яйцеклітин?

О. Ц.: Природа внутрішньоутробно наділила жінок репродуктивним потенціалом. Яєчники жінки — це «сховища» яйцеклітин, їхня кількість індивідуальна та генетично обумовлена. У дівчат в утробі матері близько семи мільйонів яйцеклітин, при народженні їхня кількість зменшується до одного-двох мільйонів, на початку статевого дозрівання їх залишається 300 – 500 тисяч. Сукупність фолікулів (яйцеклітин) називається оваріальним резервом. Під час кожного менструального циклу декілька десятків фолікулів зростають, відбувається селекція. Тільки одному з них вдається вирости до розміру більше 18 мм та вступити у фазу овуляції, інші піддаються зворотному розвитку. Після 27 років оваріальний резерв жінки починає знижуватися, особливо різко – після 36. Існують фактори, які знижують цей резерв: оперативні втручання на органах малого тазу, ендометріоз, новоутвори на яєчниках, шкідливі умови праці.

Приблизно у 35-40 років, коли досягнуі визначені кар’єрні цілі, є фінансова та соціальна стабільність, кохана людина, виникає бажання реалізувати материнський інстинкт. Проте біологічний вік жінки та її яйцеклітин живуть асинхронно – яйцеклітина «старіє» значно швидше, ніж її власниця. Негативні фактори сучасного життя (стреси, шкідливі звички, погана екологія) залишають відбиток на якості статевих клітин. Тому у зрілому віці збільшується ризик народження дітей з хромосомними аномаліями. Отож, чим швидше жінка задумається про збереження своєї фертильності, тим краще. Оптимальний вік – до 35 років.

Кріоконсервація яйцеклітин – розумна інвестиція у майбутнє. Заморозивши ооцити, жінка значно збільшує шанс на народження здорової дитини навіть після 40 років.

BOOM: Розкажіть детальніше, як проходить процедура?

О. Ц.: Програма складається з двох етапів. Спершу проводиться консультування, загальне обстеження жінки та оцінка репродуктивної системи. Визначають оваріальний резерв та індивідуально обирають протокол стимуляції суперовуляції. У випадку зниженого оваріального резерву проводять «м’яку» стимуляцію. Далі на пацієнтку чекає пункція фолікулів з аспірацією яйцеклітин. Отримані яйцеклітини вітрифікують в ембріологічній лабораторії та поміщають у кріосховище, де вони можуть зберігатися протягом багатьох років. Наступний етап розпочинається, коли жінка готова до вагітності. Це розморожування яйцеклітин та їх запліднення спермою партнера. Отримані ембріони культивують (спостерігають та оцінюють їхній розвиток) і через 3-5 днів переносять у порожнину матки.

Протипоказань до заморожування яйцеклітин не існує. Є протипоказання щодо гормональної стимуляції, у цьому разі проводиться «банкінг ооцитів» – накопичення яйцеклітин у природному циклі.

Відкладене материнство – це не заклик до пізніх пологів, а можливість відтермінувати вагітність на більш сприятливий і благополучний період, зберігаючи високу якість молодих яйцеклітин.