Сьогодні питання екології порушують у багатьох статтях, політики обговорюють різноманітні рішення цієї проблеми, відомі фотографи та бренди одягу у своїх роботах наголошують на згубному впливі пластику на природу, а у стрічках новин все частіше з’являються статті на цю тему. Настільки серйозними є екологічні загрози, як вони впливають на наше життя і як кожен з нас може змінити ситуацію, що склалася?

Про згубний вплив на довкілля пластику та інших неекологічних матеріалів відомо всім. В океанах формуються цілі так звані «сміттєві острови», в Таїланді у шлунку мертвого кита знайшли 80 шматків пластмаси, а сміттєві звалища створюють цілі екологічні зони відчуження.

Чим це загрожує? Це тенденція до погіршення якості повітря, засмічення середовища та вимирання цілих видів тварин.

Проте для більшості людей все це звучить доволі абстрактно, як таке, що безпосередньо нас не стосується і не впливає на наше життя. Але це не так!

Ми розкажемо, як описані вище екологічні проблеми впливають на нас з вами.

По-перше, це якість продуктів харчування. Засмічення водойм, повітря, ґрунтових вод впливає на ланцюжки харчування тварин і як наслідок – на якість продуктів, які ми споживаємо. 

По-друге, якість повітря. Йдеться як про негативні випари зі звалищ, похідні продукти виробництва та спалювання пластику.

По-третє, шкода самого пластику. Науковці провели низку хімічних досліджень пластикового упакування. У складі 90% перевірених пляшок було виявлено мікропластик. Ці частинки разом з рідиною вільно потрапляють в організм людини.

У нашій країні є ще одна суттєва небезпека – повторне використання пластикової тари. Мало хто знає, що більшість пластикових упаковок можна використовувати лише раз. Дехто навіть заливає в них гарячу воду та інші напої, використовуючи їх багаторазово. Це, безумовно, збільшує ризик інтоксикації організму.

Усе це безпосередньо впливає на ваше здоров’я та якість життя вже сьогодні.

Але для кожної проблеми є відповідні рішення. Вони діляться на різні види, залежно від рівня впливу, значимості, вартості тощо:

  • Глобальні рішення (вивчення проблематики та їх рішень науковцями, політика держав, діяльність міжнародних фондів у цій сфері);
  • Локальні (місцеві) рішення (проекти міських та обласних рад, громадські ініціативи);
  • Персональні (зміна побутової поведінки).

І якщо глобальні рішення не належать до нашої компетенції, то долучитись до локальних та персональних ми можемо безпосередньо, змінюючи свою модель поведінки. Як, розкажемо далі.

Змінюйте побутовий підхід

Ми щодня стимулюємо «неекологічні сфери», купуючи та використовуючи пластикову продукцію у тому чи іншому вигляді: вушні палички, одноразовий посуд (будь-який), пакети в супермаркетах, вода у пластикових пляшках та десятки і сотні інших предметів, залежно від вашого стилю життя.

Не треба в одну мить кардинально змінювати свою модель поведінки, але розпочинати можна з простих кроків вже завтра. Користуйтесь сумками з тканини для походу в супермаркет, купуйте воду у скляних пляшках. Варіантів є багато, важливо визначитись з кількома, з яких ви розпочнете свій екошлях. Для цього відвідайте веб-сторінку проекту http://cleancity.skgp.eu – там ви знайдете увесь перелік варіантів.

Долучайтесь до екоініціатив!

В Україні постійно з’являються різні громадські ініціативи, що мають на меті об’єднати людей для вирішення екологічних завдань. У Львові розвивається ініціатива «Zero Waste», що активно просуває екологічну тематику: у співпраці із супермаркетами організовують «Дні без пластику», облаштовують майданчики для здачі сортованого сміття та реалізують багато інших важливих проектів. Формуються групи волонтерів, що збирають сміття у львівських парках. Кожна з ініціатив потребує підтримки: від виділення двох годин в місяць на волонтерство до фінансової підтримки таких проектів.

Для того, щоб бути в курсі таких починань, достатньо підписатись на Telegram та email канали, і новини про них приходитимуть до вас миттєво. Слідкуйте, долучайтесь і запрошуйте друзів!

Підтримуйте екологічні проекти 

Ступінь розвитку сфери визначається кількістю зацікавлених в цьому людей. Одна з найпоширеніших фраз: «Я не проти переходити на екологічний формат, але як це зробити, якщо компанії продають свою продукцію в неекологічних упаковках, кав’ярні використовують одноразовий посуд, сміття все одно скидають в один контейнер і не сортують». Підлаштовуйте інфраструктуру, і стане можливим бути «еко». Тут маємо розуміти просту істину: бізнес зацікавлений у збуті товарів і послуг у тому вигляді, як цього хочуть споживачі, тобто ми з вами. Відповідно, тільки-но перехід на «еко» стане вимогою ринку, бізнес будуватиме стратегію відповідно до нових викликів.

Підтримуйте екологічні проекти та екологічно орієнтований бізнес. Наступного разу, коли вибиратимете кав’ярню, поцікавтесь, чи можна в них користуватись власною чашкою. Так ви стимулюватимете інших переймати такі практики. На веб-сайті проекту Clean City є перелік таких компаній.

Ставайте частиною глобальної спільноти – результат помітний в синергії великої кількості людей, кожен з яких робить навіть найпростіші та найменші кроки. І пам’ятайте: ми самі формуємо середовище для нашого існування та життя наступних поколінь.

Production Designer & Model: Anna Kuznetsova @msk.kuznetsova

Stylist & Model: YARA @under__cover

Photographer: Misha Onyshkiv @on.misha

Face Art: Olga Zayarnaya @mua_olgazayarnaya

CleanCity Project: http://cleancity.skgp.eu

Наступною темою нашої колонки будуть екологічно орієнтовані компанії. Ми познайомимо вас зі свідомими бізнесменами та їх підходами до вирішення екологічних проблем на своїх підприємствах.