Український Мойсей, Духовний будівничий, Провідник української нації, Великий митрополит… За мудрі настанови й великі труди він отримав багато народних імен. А саме ім’я Андрея Шептицького, Митрополита Галицького та Архієпископа Львівського – предстоятеля Української греко-католицької церкви, вже давно стало символом Української Церкви та національного й духовного єднання нації.

Однак не лише завдяки своїй релігійній та духовній діяльності Андрей Шептицький вписав своє ім’я в історію. Він також був успішним підприємцем і великим меценатом української освіти й культури – просвітником, що активно інвестував в Україну.

Шептицький наголошував пам’ятати віддавати принаймні 10 відсотків від свого прибутку на корисні справи для громади та вразливих верств. Для нього це і було найбільшим святом: бачити щасливими людей навколо себе. Втім він це ніколи не використовував для корисливих цілей. Свою благодійність Шептицький називав «обов’язком перед суспільством, що дає змогу тобі стати заможним».

Що ще заповів нам Митрополит Андрей? Вибрані цитати мудреця Шептицького ми занотували для своїх читачів.

Не потоком шумних і галасливих фраз, а тихою, невтомною працею любіть Україну!

Жити за совістю – важливіше за будь-які віросповідання.

Кожного дня повертай свою голову до Бога.

Ключ до перетворення України знаходиться в ній самій. Нам важко змінити зовнішні обставини, проте в нашій волі змінити себе.

Ані багатство, ані влада, ані могутність і сила не окупить глупоти й не заступить мудрості; без мудрості сила чи значення буде в найліпшім разі робити враження якогось фізичного рідкісного явища, а лише мудрість буде імпонуючим духовним людським явищем.

Найголовніший чинник єдності – українська мова.

Український народ є етнічним організмом. Він потребує правильної державної організації.

Три головні завдання українського народу: досягнення правдивого і сталого щастя, посилення єдності, захист зовнішніх кордонів.

Легше часом кров пролити в одній хвилі ентузіазму, ніж довгі роки з трудом виконувати обов’язки, зносити спеку дня i жар сонця, злобу людей i ненависть ворогів, брак довір’я своїх i недостачу помочі від найближчих; i серед такої праці аж до кінця виконувати своє завдання, не чекаючи лаврів перед перемогою, ані винагороди перед заслугою.

Жодна людина не має природного права керувати іншою людиною проти її волі. Тому влада має формуватися на основі вільних і свідомих виборів.

Не треба Україні інших ворогів, коли самі українці українцям вороги, що себе взаємно ненавидять і навіть не стидаються вже тої ненависті…

Головна загроза українському народу – язва москвофільства.

З усього вашого майна в хвилині смерті залишиться вам єдине – те, що ви дали убогому!

Божественний закон є законом, а тому він є виявом Божої справедливості. Божественний закон пов’язаний із турботою про людство, а тому є виявом милосердя. Божественний закон вчить про необхідність відносин любові в сім’ї, в громаді, нації, людстві, церкві, – а тому є виявом любові. Також і християни божественним законом зобов’язуються бути справедливими, милосердними й люблячими.

Кожне слово молитви – це двері чи віконце в небо.

Спільні молитви – це найкращий спосіб освячувати хату й життя християн.

Чоловік лінивий, до праці тяжкий, буде тягарем і для родини, і для цілої громади; не лишень маєток змарнує, але через лінивство стане з часом нездатним до праці, бо за лінивством увійде в його душу всяка гниль і всяка нечистота моральна.

Пам’ятайте, що нічого доброго для свого народу Ви не осягнете, чинячи справи, суперечні із Заповідями Божими.

Правильна державна влада забезпечує свободу для всіх релігійних культів, якщо в них ніщо не противиться природній моралі.

Держава має бути об’єднанням територіальних громад і добровільних товариств.  Вони є школами державного управління.

Церква Господня – це духовна громада, яка має стати єдиним цілісним всесвітнім організмом.

Формування шляхетної людини потребує цілеспрямованих і довготривалих зусиль. Проте у суспільстві завжди будуть кращі та гірші. Необхідно культивувати все найкраще.

Не зловживай довірою інших, будь свідомий і своїх прав, і своїх обов’язків. Розвивай те, що є прекрасне, а не роби гроша на людських вадах та слабкостях. Будь винахідливим та творчим.

Твоя діяльність не має нести зубожіння та смерть іншим, не затримуй заробітної плати, шануй право інших на гідну винагороду, не використовуй різні спекулятивні схеми, не доробляйся на кволих людях, що не можуть себе захистити.

Неси добру звістку, роби добро. Пізнай красу світу, а не руйнуй її. Твій стан – це навчитися давати, а не брати. Тому не кради те, що не є твоїм, а розвивай таланти та здібності. Тільки так станеш справжнім господарем на землі.

Лише та влади сильна і цупка, яка тримається на любові. Тільки таку владу визнають люди, яка, за прикладом Христа, є водночас службою і підчиненням, а не пануванням.

Дмитро Плахта