Гостинний двір “Чарда” – відомий ресторанний комплекс в Ужгороді та й навіть далеко за його межами. Тут часто зупиняються туристи, святкують особливі події в житті та проводять час із задоволенням ужгородці. Слава “Чарди” поширюється не тільки завдяки рекламі, а через особисті відгуки й рекомендації відвідувачів. Бо, кажуть, скуштувавши хоч раз фірмових страв та відчувши таку гостинність, відмовити собі в бажанні знову завітати до “Чарди” складно.

Але ми розуміємо, що будь-яку атмосферу творять люди. Ми зустрілися із засновницею гостинного двору “Чарда” Вірою Півень на території комплексу. Спілкуючись із цією тендітною, з чарівною усмішкою жінкою, відразу відчуваєш, звідки починається славетна “чардівська” гостинність.

BOOM plus TV: Пані Віро, у Вас тут дійсно дуже затишно. А як, власне, народилася ідея створення «Чарди”?

Віра Півень: Знаєте, я навіть не можу сказати, коли саме народилася така ідея. Але, мабуть, дуже давно, ще в дитинстві. Я виросла в великій родині, де всі, і діти, й старше покоління, часто збиралися завеликим столом. Як старша донька, я допомагала мамі готувати та накривати стіл. І мені це справді подобалось. Іноді я уявляла себе хазяйкою кафе чи ресторану, в якому радо зустрічаю відвідувачів. Час минав, я вийшла заміж, народилися доньки. Але мрія залишилася. Точніше, вона оформилася вже в більш конкретну ідею. Було дещо складно прийняти рішення розпочати свою справу, бо мій чоловік, Андрій Півень, на той час міг підтримати ідеями, доповнити мої плани, але щодо реалізації … він був військовим, для якого служба – це справа життя. Андрій був повністю відданий службі і, хоча і підтримав мою ідею, не мав часу і можливості допомогти мені діяти в цьому напрямку. Тому можна сказати, що шлях від народження ідеї до її реалізації був доволі тривалим.

BOOM: І з чого ж почалася “Чарда”?

В.П: Коли я наважилася розпочати свою справу, допомогли батьки. Може, й для них моя мрія була близькою, а може, бачили мої вагання на старті. Та й родина в нас велика, дружна, підтримка один одному, допомога – традиційна позиція кожного. Я вже мала собі уявлення … зараз розумію, яке воно було приблизне (усміхається).Спочатку за планом тут мали бути ресторан і колиба. Потім стало зрозумілим, що є потреба у відкритих локаціях. Адже тут, на Закарпатті, дуже красива природа, багато сонячних днів. Так з’явилися альтанки, щоб відвідувачі могли відпочивати на свіжому повітрі. Потім з’явився мисливський будиночок. Але то вже ідея чоловіка, його давня мрія. І навіть коли вже відкрилася “Чарда”, ми ще продовжували поступово, крок за кроком, добудовуватися. Ще через два роки з’явився банний комплекс. Загалом, можна сказати, що “Чарда” – це моя мрія, цінності нашої родини та ідеї мого чоловіка.

BOOM: Дуже змінилася ідея від початку до закінчення будівництва?

В.П: Суттєво. Але ж ми діяли відповідно до запиту наших гостей та власних можливостей. Гостинний двір відкрився за два роки, окрім банного комплексу.

BOOM: З чого виникла назва “Чарда”? Чому саме така назва?

В.П: Ми дуже багато варіантів розглядали, але потім зупинилися саме на цій назві. Слово “Charda” угорського походження. Так в Угорщині називали заїжджі двори, де приймали гостей, подорожніх, частували їх напоями та смачною їжею. Пропонувалися й інші варіанти, але мені “Чарда” сподобалась від самого початку. На великій родинній нараді лишили цю назву.

Віра Півень: “Чарда” – це моя четверта дитина! Бо, так само як кожне дитя у великій родині, потребує особливої уваги й турботи.

BOOM: Чому саме гостинний двір, а не окремо готель чи ресторан? То від назви пішло або ідеї всі так об’єдналися?

В.П: Пам’ятаєте, я казала про мрію? Вона ж була про гостинність як атмосферу, а не просто смачну їжу. Тому й мені хотілося, аби гість, який потрапив до нас, отримав максимум послуг. Наприклад, коли туристи відвідують Закарпаття, їм дуже подобається наша природа, хочеться скуштувати нашу закарпатську кухню, відчути місцевий колорит. Чимало гостей, які бажають провести тут свята або час з родиною чи друзями. Ми прагнемо задовольнити потреби різних людей. Щоб кожен мав можливість знайти те, що йому до душі.

BOOM: Віро, от Ви казали, що мали концепт та ідеї, які доповнювалися, перетворювалися. А чийсь досвід враховували? Щось, може, подібне десь бачили?

В.П: Так, звичайно. Подорожуючи тією ж Угорщиною, звертаєш увагу, наскільки в них все просто, затишно та колоритно. І хотілось щось таке створити в себе, може, трохи масштабніше. Ну і звичайно, як буваю десь в закладі, звертаю увагу на страви, подачу, інтер’єр… Але то, напевно, вже професійне (усміхається).

BOOM: Скільки років працює “Чарда”?

В.П: У травні буде вісім років.

BOOM: Якби мали можливість, що б Ви порадили самій собі вісім років тому, коли все тільки починалося?

В.П: Коли починали, були обережні ідеї та плани. Але безперечно, з часом ти бачиш, що можна зробити краще. Що б я змінила… Є один момент, який ми не врахували під час будівництва. Вісім років тому, мабуть, я б врахувала ще й готель. В нас він, власне, є, але в ньому недостатньо номерів. І коли туристичні групи хочуть залишитись в нас, то всіх розмістити ми, на жаль, не можемо. Так, я б порадила собі звернути саме на це увагу, бо раніше ми думали більше про ресторан.

BOOM: Віро, скажіть, що для вас «Чарда»?

В.П: «Чарда» – це моя четверта дитина! Бо, так само як кожне дитя у великій родині, потребує особливої уваги й турботи.

BOOM: Й справді, «Чарда» – продовження Вашої родини. Скажіть, яке Ваше найулюбленіше місце тут?

В.П: Напевно, це мисливський будиночок. Це ідея мого чоловіка, і доволі непогана. Андрія, до речі, відрізняє від мене більш смілива ідейність та наполегливість: як задумав, то йде тільки вперед й досягає мети. Тепер всі сімейні свята, дитячі дні народження ми проводимо саме тут, у мисливському будиночку. Можна сказати, що це наше сімейне місце, яке асоціюється зі святом та великою родиною.

“Я пишаюся нашим дружним колективом. Це люди, яким я довіряю і які живуть нашою справою”.

BOOM: Яке для Вас найбільше досягнення в «Чарді»?

В.П: Досягнення… Я думаю, в першу чергу, то колектив. Багато хто працює з першого року відкриття «Чарди». Я пишаюся нашим дружним колективом, в якому завжди один одного підтримуємо, допомагаємо. Це люди, яким я довіряю і які живуть нашою справою.

BOOM: Пані Віро, чула, що «Чарду» відрізняє якість, яка не змінюється з роками, скільки існує гостинний двір. Який Ваш секрет? Як Вам вдається тримати планку якості?

В.П: Знову ж таки, це злагоджена робота всієї «чардівської» команди. В нас кожен знає свою роботу, але в потрібний момент може допомогти колезі, підтримати. І наш принцип – ми або добре працюємо, або ніяк. Ми не виносимо страву, якщо на 100% не впевнені в її якості або в подачі. Все ретельно контролюється. І ми намагаємося, аби наші гості були задоволені. Віддана команда та постійний контроль якості – напевно й є рецепт нашої популярності.

BOOM: Особисто контролюєте якість?

В.П: Коли як виходить. Але то вже на рівні інтуїтивної підтримки єдиної узгодженої команди.

BOOM: А страви, перед тим як в меню додавати, пробуєте?

В.П: Так, ми збираємося всі разом, куштуємо, потім приймаємо рішення. При оновленні меню ми опрацьовуємо, приймаємо рішення колективно. Під час такої дегустації присутні й адміністратори, й офіціанти обов’язково. І ми прислухаємося до думки кожного.

BOOM: Віро, що зараз представляє собою «Чарда»?

В.П: «Чарда» нині – це цілий відпочинковий комплекс. В нас є ресторан, просторий і світлий. Там можна розмістити велику кількість гостей, тому там часто святкують весілля та інші масові заходи. Є ще колиба – там більш сімейна атмосфера. Це затишний зал, посередині з великим вогнищем. Маємо ще літню терасу, там декілька альтанок, які, особливо влітку, користуються великим попитом. Там є водоспад та дуже багато зелені. І ще є лобі-бар, який полюбляють компанії, що прагнуть більш спокійного, неформального спілкування. Ну і мисливський будиночок – місце сімейних свят. До речі, поряд із мисливським будиночком є банний комплекс і дитяча зона. Як і дорослі, так і маленькі відвідувачі можуть знайти собі відпочинок за бажанням.

BOOM: Які послуги пропонуєте гостям?

В.П: Ми своїм гостям пропонуємо не тільки смачні страви і напої, а й відпочинок. Як я вже казала, в нас є банний комплекс, там баня, чан, басейн з солоною водою. В нас є хоч і невеликий, але все ж готель на декілька номерів.

BOOM: В чому особливість «Чарди», як думаєте?

В.П: Я думаю, що це знову ж таки колектив. Бо в нашій сфері від людей залежить дуже багато. Наша команда живе «Чардою», турбується її репутацією. Всі, від кухарів до технічного персоналу, розуміють своє значення, викладаються на повну. А іноді й більше, якщо того вимагає ситуація.

Ну і звичайно, не менш важливий підхід до кожного гостя. При складанні меню ми не намагаємося додати якнайбільше страв. Для нас важливо, аби гості не переплачували, а їжа не залишалася на столах після банкету. Наші гості – це наш скарб. Знаєте, буває, що спочатку святкують молодята весілля, потім вони приходять до нас святкувати хрестини, а потім – родинні свята проходять переважно в «Чарді». Деякі з гостей вже стали друзями, і ми знаємо наперед святкові дати, коли вони будуть в наших залах. І це показник високої довіри, яку ми не можемо поставити під сумнів.

BOOM: Й справді, набути таких постійних гостей з їхніми родинами, напевно, непроста справа. А що найскладнішого в Вашій роботі, а що – найприємніше?

В.П: Найприємніше – це позитивні відгуки гостей, коли після банкету або вечері вони лишаються задоволеними. А потім приходять ще не один раз. І це надихає на нові звершення в нашій справі. А найскладніше, напевно, було з самого початку, коли треба було формувати колектив, залучати відвідувачів…

BOOM: А хто є гостями «Чарди»?

В.П: Як ужгородці, так і мешканці сусідніх сіл, містечок та міст. Багато туристів з різних регіонів України, а також, чимало закордонних гостей, які зупиняються в «Чарді» вже не одноразово.

Літня тераса “Чарди” користується великим попитом. Там є водоспад та дуже багато зелені.

BOOM: Пані Віро, що Вас надихає в Вашій справі?

В.П: Надихають схвальні відголоси наших відвідувачів. І коли вони задоволені, хочеться працювати ще й ще, більше та краще. Ну і звичайно, надихає мій чоловік Андрій, бо він є основною підтримкою для мене. В нас є дві дочки і ще маленький син, якому зараз лише три роки. Свого часу, мені довелося тимчасово залишити ресторан на чоловіка, бо лікарі суворо заборонили будь-яку активність, аби синочок не народився передчасно. І всю роботу взяв на себе Андрій. Можна сказати, що він і надихає, і підтримує, і допомагає.

BOOM: Це важливо в кожній родині. Скажіть, а як зараз все встигаєте – бути і дружиною, і мамою, і керувати ресторанним сімейним бізнесом?

В.П: Тут я розчарую, бо в якійсь момент зрозуміла, що все встигнути неможливо. Але в мене є колектив, на який я можу повністю покластися. Це мої люди, я їм довіряю. І є моя родина, де взаємопідтримка – стиль життя.

BOOM: Віро, скажіть які в Вас плани на майбутнє і чого чекати гостям від “Чарди”?

В.П: Оновлення. Як в меню, так і в інтер’єрі. Щороку ми оновлюємо меню, двічі-тричі на рік: змінюємо подачу, додаємо нові страви, чаклуємо над новинками. Щодо інтер’єру, плануємо оновити зал ресторану. Як швидко це буде відбуватися – покаже життя.

BOOM: А які Ваші мрії в “Чарді”?

В.П: Моя мрія – це готель, якого нам зараз дуже не вистачає. Немає чіткого уявлення, яким він має бути і де саме. Але те, що він має бути, розуміння є. Готель моєї мрії – на 30-40 номерів в сучасному хайтеківському стилі, але зі збереженням колориту, за яким туристи їдуть до нас. Чоловік каже, що то складне поєднання, але я таких завдань не боюся. Тим паче, життя показує, що мрії стають реальністю, коли починаєш робити перші кроки. Ба більше, результат може вийти набагато кращим, аніж плани та ідеї. І “Чарда” тому показовий приклад.