Створену на основі реальних подій 2014 року військову драму «Черкаси», про відчайдушний опір російським окупантам у Криму екіпажу тральщика ВМС України «Черкаси», львів’яни побачили за тиждень до початку офіційного прокату стрічки у кінотеатрах України.

Всеукраїнська прем’єра стрічки відбудеться  27 лютого 2020 року.

Як стверджує продюсерка фільму Марта Лотиш, MKK Film service – це львівська кінокомпанія, і для них принципово важливо, щоб саме Львів відкрив допрем’єрний тур.

Фільм “Черкаси” розповідає про мужню оборону однойменного тральщика, заблокованого російськими окупаційними військами у бухті Донузлав у березні 2014 року під час анексії Криму.

Екіпаж “Черкас” три тижні чинив опір ворогу, і був єдиним з 9 українських кораблів, хто не спустив державний прапор. Це історія про звичайних людей, які в один час зрозуміли, у чому їх призначення, і що таке Батьківщина. Це кіно про новітню історію України.

BOOM plus TV зібрав  цікаві факти про фільм.

Зйомки тривали 39 знімальних днів та відбувалися в Одесі, на Кінбурнській косі; в районі Очаківського порту та селі на Чернігівщині.

Фільм створювався у тісній співпраці та завдяки сприянню Воєнно-Морських Сил та Генерального Штабу Збройних Сил України. Силовими відомствами були надані справжні кораблі флоту та спеціальне військове обладнання, а для фільмування екшн сцен залучалась бойова армійська авіація, військовослужбовці, в тому числі спецпризначенці (морські котики). Деякі сцени знімались під час навчань ВМС України.

У фільмі знялися: Роман Семисал, Дмитро Сова, Євген Ламах, Олег Щербина, Руслан Коваль, Євген Авдєєнко, Вадим Лялько, Олесь Кацион, Вадим Запісочний, Віталіна Біблів.

Дмитро Сова – вмконавець однієї з головних ролей

Воєнним консультантом у стрічці виступив справжній командир «Черкас» – Юрій Федаш. Під час подій 2014-го року корабель він залишив останнім – як і належить командирові.

На екрані образ командира «Черкас» втілив Роман Семисал – актор театру та кіно, учасник Антитерористичної операції, виконавець однієї з ролей у фільмі «Кіборги» (2017 рік).

Через те, що тральщик «Черкаси» залишився у Криму, фільм знімали на схожому за силуетом і розміром буксирі ВМС України «Корець» (у вересні 2018-го цей буксир разом із бронекатерами «Кременчук», «Лубни» і пошуково-рятувальним судном «Донбас» проходив через Керченську протоку в Азовське море). 

Для зйомок у фільмі на «Корцю» збудували декілька декорацій відповідного типу озброєння.

Згадують, коли матроси і командир вперше побачили «Корець» у новому вигляді, не повірили очам. «Хоча справжні «Черкаси» були, звісно, більш бойовим кораблем, більш грізним», – зазначив режисер Юрій Федаш. 

Зустріч із творчою групою фільму

З команди справжніх «Черкас» у фільмі знялися Михайло Воскобойнік. Антон Толмачев та Дмитро Зайченко. Також у масових сценах були задіяні моряки з команди буксиру «Корець.

Кримське озеро Донузлав, яким у 2014-му кілька тижнів маневрував український мінний тральщик з бортовим номером U311, знімали в районі Кінбурнської коси (між Дніпро-Бузьким лиманом і Чорним морем). Район Очаківського порту став кримським селищем Новоозерне, де до березня 2014 року дислокувалась Південна військово-морська база ВМС України. До фільмування бойових сцен залучалась морська авіація й спецпризначенці.

Прем’єра фестивальної версії фільму відбулася  16 липня 2019 року на 10-му Одеському  іжнародному кінофестивалі. У жовтні 2019 року стрічка взяла  участь в основному конкурсі 35-то Варшавського міжнародного кінофестивалю, одного з 15-ти міжнародних кінофестивалів класу А.

«Черкаси» – перший художній фільм в історії національного кінематографу на тему ВМС України.