Одним із найважливіших призначень жінки на Землі було і залишається продовження роду. Незалежно від віку, соціального статусу та світогляду, кожна жінка мріє про дитину. Кожна сім’я чекає на здорового малюка і, звісно, думає та обирає, де він з’явиться на світ.

Про найголовніші людські цінності, професіоналізм та чому зараз не варто їхати народжувати за кордон – у розмові з директоркою Львівського обласного перинатального центру Марією Малачинською.

Першого квітня 2021 року Львівському перинатальному центру виповнюється 35 років! За цей час у нашому медичному закладі було прийнято 88 тисяч (!) пологів та сформовані традиції майже 600 працівників.

Основною функцією перинатального центру є ефективна допомога насамперед передчасно народженим діткам, збереження репродуктивного здоров’я матерів, життя та здоров’я кожного новонародженого.

2019 року ми прийняли 5 098 пологів. 91% з них були партнерськими

Комфортні пологи без болю та стресу можливі

98% кесарських розтинів проводиться під епідуральною анестезією.. Роділлі перебувають при тямі, можуть прикласти малятко до грудей відразу після народження та забезпечити контакт “шкіра до шкіри”. Комфортні пологи без болю та стресу можливі. Ми це доводимо щодня.

Більшість багатоплідних вагітностей (двієнь, трієнь) народжується саме в нашому перинатальному центрі. Недоношені дітки з екстремально низькою масою тіла (від 500 г) перебувають спочатку у відділенні інтенсивної терапії, а згодом на другому етапі виходжування у постреанімаційних палатах. Немає потреби транспортувати маленьких пацієнтів до інших медичних установ.

Сучасне обладнання: апарати ШВЛ, енцефалограф, реанімаційні столи та кювези, а головне – високопрофесійний персонал дозволяють успішно виходжувати малюків.  

Клініка, доброзичлива до дитини

Для недоношених діток або народжених з певною патологією, крім умов перебування, принципово важливим є харчування.

Тому ми опрацьовуємо можливість створення Банку (терміналу) грудного молока. Таких банків 226 у Європі. В Україні лише один, який вже рік у функціонує в перинатальному центрі Києва.

Львівський перинатальний центр є клінікою, доброзичливою до дитини та підтримує парадигму грудного вигодовування. Сучасна медицина і зокрема акушерство стає персоналізованим. Бригада з лікарів, анестезіологів, середнього та молодого медичного персоналу підлаштовуються під потреби та уподобання конкретної пари. В нас і улюблену музику увімкнуть під час пологів, і перше фото дитини відразу після народження зроблять. Це все входить в поняття якісного сервісу.

Але чим відрізняється наш перинатальний центр насамперед – це наданням необхідної допомоги у важких випадках, коли час йде на секунди. Насправді це екстремальна робота, яка вимагає максимального напруження моральних та фізичних сил. Пацієнти мають про це знати та пам’ятати, поважати роботу медиків та довіряти їм.

Дитина для сім’ї – найдорожчий скарб

Цікавий досвід щодо руйнування стереотипів відбувся під час пандемії Covid-19. Пари, які планували їхати народжувати за кордон, передусім до Польщі, не змогли цього зробити і потрапили до нас. Знаєте, що вони говорили? «Все пройшло краще, ніж ми уявляли!» «Ми приємно вражені змінами в перинатальному центрі!»

Пологи та догляд за дитиною не варто вимірювати лише сумою витрачених коштів. Перед плануванням поїздки за кордон треба брати до уваги необхідність перетину кордонів, оформлення документів на дитину та той факт, що функція лікуючих акушер-гінеколога та неонатолога закінчується з моменту виписки. В разі виникнення ускладнення у мами або проблеми у немовляти, сім’ї знову прийдеться шукати фахівців для отримання допомоги. Подібні випадки не часто, але бувають. На 100% розпланувати все наперед неможливо, особливо пологи.

Хочу, щоб перинатальний центр став візиткою Львова

Я пройшла три непрості конкурси на посаду директора перинатального центру. Але завжди наголошувала: хочу, щоб мої діти та онуки народжували у рідному місті. Щоб до нас їхали з інших міст або навіть країн. Щоб перинатальний центр став медичною візитівкою міста Лева, бо в нас якісні медичні послуги, комфортне перебування та допомога як для матері, так і для дитини на найвищому рівні, незалежно від складності ситуації.

Безпечність і професіоналізм

 Можна достатньо швидко збудувати споруду, зробити ремонт та укомплектувати обладнанням. Але для здобуття практичного досвіду потрібно багато ресурсів та часу. Більшість наших спеціалістів працюють з моменту відкриття центру, з 1986 року. Вони настільки спрацювалися в бригадах, що розуміють одне одного лише з погляду. Персонал – найцінніший ресурс, наш скарб. І його треба берегти та плекати.