Письменниця Елізабет Гілберт – авторка світового бестселера «Їсти, молитися, кохати» – поділилася своїми життєвими принципами. Як стверджує письменниця, саме їх усвідомлення допомогло їй стати щасливою.

1. Не обов’язково бути безстрашними, будьте просто допитливими.

Не раджу бути безстрашними. Думаю, ми дуже допитливі за своєю природою. Допитливість – дивовижна річ: докладаючи крихітних зусиль, ми можемо досягти небачених результатів. Якщо, прокидаючись щоранку, ви будете запитувати себе: «Що ж іще мені цікаво дізнатися?» і день за днем наближатися до своєї мети хоча б на міліметр, ваше життя стане кращим.

2. Подружіться зі своїми страхами.

Я багато чого в житті боюся, але мені довелося навчитися дякувати своїм страхам: «Я розумію, ти захищаєш мене, ти мій «охоронець». Ми не усвідомлюємо, що саме страх зберігає нам життя. Ми досі живі, тому що в якийсь момент наш страх говорить нам: «Не сідай в машину до цього хлопця», «Не ходи темними вулицями», «Не лізь у воду – ти не дуже добре плаваєш». Ми в боргу у наших страхів за врятоване життя. Почніть говорити своєму страху, як ви цінуєте його. Зі своїми страхами потрібно дружити.

3. Припиніть шукати визначеність.

У світі є парадокси і невизначеності. І поки ми шукатимемо правила, які тримають нас подалі від них, ми не будемо відчувати себе впевнено.

4. Будьте терплячі до себе.

Вам не потрібно робити величезний стрибок і витрачати багато сил, щоб стати щасливими. Всі чекають якогось знаку або дива. У цьому, звичайно, є щось драматичне і захопливе, але таке трапляється нечасто. Ми всі шукаємо легкого шляху. Але я не написала свою книгу за один день. Перш ніж це зробити, я багато чого пережила, було пролито багато сліз.

Щоб досягти «білої смуги», вам доведеться виправити ті речі, які повинні бути виправлені. А для цього потрібно запастися терпінням до самого себе, умінням прощати себе та інших, адже зміна – важка справа.

5. Не чекайте гарантій.

Багато з нас не наважуються щось починати лише тому, що не впевнені в кінцевому результаті. Але ж у цьому і є сенс. Якби ми знали, як закінчиться подорож, то ніколи б не почали її. «А якщо я вирушу в подорож, але нічого не знайду в кінці?» –  запитаєте ви. Запевняю, такого не буває. Наприкінці кожної подорожі, навіть якщо ви не отримали того, чого хотіли, ви дізнаєтеся більше про самого себе. І так, неможливо позбутися розчарування, але це частина шляху.

6. «Відмовитися» і «здатися» – не одне й те саме!

Відмовитися від чогось означає визнати: те, чим ви займалися, не цікаво, або важко, або нудно. Здатися означає визнати: «Мої сили вичерпуються. Я більше не можу нічого зробити і нічого не можу дати».

Мені часто було соромно за ті вчинки, які відбувалися зі мною через мою відмову від чого-небудь. І навпаки, все краще в моєму житті траплялося тоді, коли я здавалася. У ці хвилини я розуміла, що я не найсильніша людина у всесвіті, і просто пливла за течією.

7. Будьте творцями свого життя, а не спостерігачами.

У книзі «Велика магія» я радила читачам знайти розраду в якомусь виді творчості. Журналісти потім запитували, чи не боюся я, що після цієї книги світ наповнять погані картини? Такої зарозумілості я не очікувала. Мистецтво не може бути тільки елітним, в будь-якій сфері можна проявити талант.

Навіть якщо ви не вмієте малювати, не бійтеся створювати! Це значно краще, ніж просто спостерігати, як минає життя. Знайдіть те, що вас надихає, що вам цікаво. Не бійтеся критики, творіть, ризикуйте, і тоді життя почне приносити більше радості.

8. Знайдіть своє «плем’я».

Багато хто з нас потребує наставника. Але, можливо, група однодумців зі схожими інтересами та проблемами значно краще за наставника? У такій групі ви мотивуєте один одного у прагненні стати кращим. Якщо вашого «племені» ще немає, можливо, вам варто його створити і стати лідером свого клану? Якщо того, що вам потрібно, не існує, зробіть це самі.

9. Продовжуйте жити.

Прикро, коли щось не виходить. Але найгірше, коли опускаються руки і ми говоримо: «Я більше ніколи нікому не розповім про свої мрії», «Я більше ніколи не буду любити», «Я більше ніколи не зроблю цього». І що ж тоді нам залишається робити до кінця життя? Чекати смерті і оплачувати рахунки, поки цей день не настане? Якщо в нашому житті можуть бути щасливі моменти, ми не повинні здаватися. Треба продовжувати жити. Немає нічого більш значущого в житті, ніж просто бути цікавою і зацікавленою людиною.

10. Ставте правильні запитання!

Багато людей, прочитавши мою книгу, думають, що подорож змінить їхнє життя. Мене запитують: «Як називається та піцерія в Неаполі?» Але ж в книзі мова не про піцу, а про питання, які ми самі собі ставимо. Запитайте: «Що я хочу зробити у своєму житті?», «Що б я хотіла найбільше або менше?», «Що робить мене щасливою?», «Хто допомагає мені зрозуміти, що світ сповнений можливостей?» Ставте правильні запитання – станьте мудрими завдяки власному досвіду.